Full-Length AFOQT Math Practice Test-Answers and Explanations

Full-Length AFOQT Math Practice Test-Answers and Explanations

Did you take the AFOQT Math Practice Test? If so, then it’s time to review your results to see where you went wrong and what areas you need to improve.

AFOQT Mathematical Reasoning Practice Test Answers and Explanations

1- Choice C is correct
\(\frac{198}{18} = 11\)

2- Choice A is correct
Area of a rectangle\( =\) width \(×\) length \(= 12 × 27 = 324\)

3- Choice C is correct
\(44 ÷ 4 = 11 \)hours for one course, \(11 × 36 = 396 ⇒ $396\)

4- Choice A is correct
8 dozen of magazines are 96 magazines:\( 8 × 12 = 96, 96 – 32 = 64\)

5- Choice A is correct
Michelle \(=\) Karen \(– 6\), Michelle \(=\) David \(– 3\), Karen \(+\) Michelle \(+\) David \(= 45\) Karen \(=\) Michelle \(+ 6\), David \(=\) Michelle \(+ 3\), Karen \(+ \)Michelle \(+\) David\( = 45 \)
Now, replace the ages of Karen and David by Michelle.
Then: Michelle \(+ 6 +\) Michelle \(+\) Michelle \(+ 3 = 45\), 3Michelle \(+ 9 = 45 ⇒\) 3Michelle \(= 45 – 9 \)
3Michelle\( = 36\), Michelle \(= 12\)

6- Choice D is correct
distance\(=\)speed \(×\)time ⇒time\(=\frac{distance}{speed}=\frac{900}{60}=15 \)
(Round trip means that the distance is 900 miles)
The round trip takes 15 hours. Change hours to minutes, then: \(15×60=900\)

7- Choice A is correct
Write proportion and solve. \(\frac{1}{124} = \frac{19}{x} ⇒ x = 19 × 124 = 2,356\)

8- Choice A is correct
average\(=\frac{sum}{total}\), Sum \(= 4 + 7 + 14 + 19 + 24 + 36 + 39 + 41 = 184\) Total number of numbers \(= 8\), average\(=\frac{184}{8} = 23\)

9- Choice C is correct
Each worker can walk 3 dogs: \(15 ÷ 5 = 3, 8\) workers can walk 24 dogs. \(8 × 3 = 24\)

10- Choice B is correct
The base rate is $12. The fee for the first 30 visits is: \(30×0.15=4.5\) The fee for the visits 31 to 45 is: \(15×0.10=1.5\), Total charge: \(12 + 4.5 + 1.5 = 18\)

11- Choice C is correct
average\(=\frac{sum}{total}=\frac{45+33+27}{3}=\frac{105}{3}=35\)

12- Choice A is correct
The amount they have \(= $9.85 + $15.45 + $12.75 = 38.05\)

13- Choice D is correct
Change 8 hours to minutes, then:\( 8 × 60 = 480\) minutes, \(\frac{480}{40}= 12\)

14- Choice C is correct
Since Julie gives 6 pieces of candy to each of her friends, then, then number of pieces of candies must be divisible by 6.
A. \(98 ÷ 6 = 16.33 \)
B. \(128 ÷ 6 = 21.33 \)
C. \(210 ÷ 6 = 35 \)
D. \(385 ÷ 6 = 64.166 \)
Only choice C gives a whole number

15- Choice D is correct
probability\(=\frac{desired outcomes}{possible outcomes}=\frac{5}{5+3+10+7}=\frac{5}{25}=\frac{1}{5}\)

16- Choice B is correct
1 ton \(= 2,000\) pounds, 10 ton \(= 20,000\) pounds, \(\frac{27,000}{10,000} = 2.7 \)
William needs to make at least 3 trips to deliver all of the food.

17- Choice A is correct
\(145 – 30 – 40 = 75\)

18- Choice B is correct
3 weeks \(= 21\) days, \(21 × 5 = 105\) hours, \(105 × 60 = 6,300\) minutes

19- Choice B is correct
Find the value of each choice:
A. \(2 × 2 × 3 × 7 = 84\)
B. \(2 × 3 × 3 × 3 × 7 = 378 \)
C. \(2 × 3 × 5 × 5 × 7 = 1,050 \)
D. \(3 × 3 × 5 × 7 × 7 = 1,960\)

20- Choice D is correct
\(25\% × 80 = \frac{25}{100} × 80 = 20\),
The coupon has \($20\) value. Then, the selling price of the sweater is \($60\).
\(80 – 20 = 60\), Add \(9\%\) tax, then: \(\frac{9}{100} × 60 = 5.4\) for tax, Total: \(60 + 5.4 = $65.4\)

The Absolute Best Book to Ace the AFOQT Math Test

21- Choice C is correct
1 quart \(= 0.25\) gallon, 28 quarts \(= 28 × 0.25 = 7\) gallons, then: \(\frac{7}{2} = 3.5\) weeks

22- Choice D is correct
The difference of the file added, and the file deleted is:
\(487,236 – 397,756 = 89,480, 987,345 + 89,480 = 1,076,825\)

23- Choice C is correct
40 students did not have to go to summer school. \(50 – 10 = 40, \frac{40}{50} = \frac{4}{5}\)

24- Choice B is correct
Diameter \(= 2r ⇒4 = 2r⇒r = 2\), Circumference \(= 2πr ⇒ C = 2π (2) ⇒ C = 4π\)

25- Choice D is correct
Write a proportion and solve. \(\frac{\frac{1}{4}}{1}= \frac{60}{x}\)
\(x = \frac{60}{\frac{1}{4}} = 240\)

26- Choice A is correct
All angles in a triable add up to 180 degrees. \(90^\circ + 60^\circ = 150^\circ ⇒ x = 180^\circ − 150^\circ = 30^\circ\)

27- Choice C is correct
\(\sqrt{81} = 9, \sqrt{49} = 7, 9 × 7 = 63\)

28- Choice D is correct
If \(a = 5\) then: \(b = \frac{a^3}{5} -2 ⇒ b = \frac{5^3}{5} -2 = 25 -2 = 23\)

29- Choice B is correct
An obtuse angle is an angle of greater than 90 degrees and less than 180 degrees. Only choice A is an obtuse angle.

30- Choice D is correct
Only choice D is not equal to \(3^2\)

31- Choice B is correct
\(\sqrt[4]{625} = 5, (5^4=5×5×5×5=625)\)

32- Choice B is correct
(\(r =\) radius) Area of a circle \(= πr^2 = π × (4)^2 = 3.14 × 16 = 50.26\)

33- Choice D is correct
Volume \(=\) length \(×\) width \(× \)height, Volume \(= 8 × 3 × 4\), Volume \(= 96\) cm\(^3\)

34- Choice A is correct
\(-9a = 81 ⇒ a = \frac{81}{-9}= – 9\)

35- Choice C is correct
Area of a square \(=\) (one side)\(^2 ⇒ A = (8)^2 ⇒ A = 64\)

36- Choice B is correct
Use Pythagorean Theorem: \(a^2 + b^2 = c^2 ⇒ (6)^2 + (3)^2 = c^2 ⇒36 + 9 = 45 = C^2⇒C =\sqrt{45} = 6.708\)

37- Choice B is correct
Use FOIL (first, out, in, last) method.
\((-3x +7) (3x-4) = -9x^2 + 12x + 21x – 28 = -9x^2 + 33x – 28\)

38- Choice D is correct
\(3(a–7)=34 ⇒ 3a-21=34 ⇒3a=34+21=45 , ⇒ 3a=45⇒a=\frac{45}{3}=15\)

39- Choice C is correct
Use exponent multiplication rule: \(x^a. x^b = x^{a + b}\)
Then:\( 2^{18}=2^5× 2^x=2^{5+x}⇒ 18 = 5 + x ⇒x=18-5=13\)

40- Choice C is correct
To factor the expression \(x^2 + 4x –21\), we need to find two numbers whose sum is 4 and their product is \(-21\). Those numbers are 7 and \(-3\). Then:\(x^2+4x-21=(x+7)(x-3)\)

Best AFOQT Math Prep Resource for 2020

41- Choice B is correct
Slope of a line:\(\frac{y_2- y_1}{x_2 – x_1 } = \frac{rise}{run}, \frac{y_2- y_1}{x_2 – x_1 } = \frac{1- 4}{7 – 4} = \frac{-3}{3} = -1\)

42- Choice B is correct
\(\sqrt[3]{4,913} = 17\)

43- Choice C is correct
In scientific notation form, numbers are written with one whole number times 10 to the power of a whole number. Number 87,456 has 5 digits. Write the number and after the first digit put the decimal point. Then, multiply the number by 10 to the power of 4 (number of remaining digits). Then: \(87,456 = 8.7456 × 10^4\)

44- Choice B is correct
The area of the non-shaded region is equal to the area of the bigger rectangle subtracted by the area of smaller rectangle.
Area of the bigger rectangle \(= 5 × 7 = 35\)
Area of the smaller rectangle \(= 5 × 3 = 15 \)
Area of the non-shaded region \(= 35 – 15 = 20\)

45- Choice B is correct
Diameter \(= 2r ⇒ 7 = 2r⇒r = 3.5\), Circumference \(= 2πr ⇒ C = 2π (3.5) ⇒ C = 7π\)

46- Choice A is correct
average\(=\frac{sum}{total}=\frac{270}{45} = 6\)

47- Choice A is correct
Factor of \(56: {1, 2, 4, 7, 8, 14, 28, 56}\)
Factor of \(18: {1, 2, 3, 6, 9, 18}\), Then, factors they have in common is \({1, 2}\)

48- Choice C is correct
Diameter\( = 2r ⇒ 10 = 2r ⇒r = 5\), Circumference \(= 2πr ⇒ C = 2π (5) ⇒ C = 10 × 3.14 = 31.4\)

49- Choice C is correct
The straight line is 180 degrees. Then: \(a = 180^\circ – 45^\circ = 135^\circ\)

50- Choice C is correct
\(\sqrt{49x^4 }=\sqrt{49}×\sqrt{x^4 }=7×x^2=7x^2\)

The Best Books to Ace the AFOQT Math Test

Related to "Full-Length AFOQT Math Practice Test-Answers and Explanations"

FREE AFOQT Math Practice Test
FREE AFOQT Math Practice Test
Full-Length AFOQT Math Practice Test
Full-Length AFOQT Math Practice Test
AFOQT Math FREE Sample Practice Questions
AFOQT Math FREE Sample Practice Questions
AFOQT Math Practice Test Questions
AFOQT Math Practice Test Questions
Top 10 AFOQT Math Practice Questions
Top 10 AFOQT Math Practice Questions
AFOQT Math Formulas
AFOQT Math Formulas
How to prepare for AFOQT Math Test
How to prepare for AFOQT Math Test
The Ultimate AFOQT Math Course
The Ultimate AFOQT Math Course
AFOQT Math Worksheets
AFOQT Math Worksheets

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

How Does It Work?

Find Books

1. Find eBooks

Locate the eBook you wish to purchase by searching for the test or title.

add to cart

2. Add to Cart

Add the eBook to your cart.

checkout

3. Checkout

Complete the quick and easy checkout process.

download

4. Download

Immediately receive the download link and get the eBook in PDF format.

Why Buy eBook From Effortlessmath?

Save money

Save up to 70% compared to print

Instantly download

Instantly download and access your eBook

help environment

Help save the environment

Access

Lifetime access to your eBook

Test titles

Over 2,000 Test Prep titles available

Customers

Over 80,000 happy customers

Star

Over 10,000 reviews with an average rating of 4.5 out of 5

Support

24/7 support

Anywhere

Anytime, Anywhere Access

Find Your Test

Schools, tutoring centers, instructors, and parents can purchase Effortless Math eBooks individually or in bulk with a credit card or PayPal. Find out more…