Algebra Puzzle – Challenge 41
Who can solve this math puzzle? This critical thinking challenge is for those who want to improve their critical thinking skills.
[include_netrun_products_block from-products="product/ged-math-test-prep-in-30-days-complete-study-guide-and-test-tutor-for-ged-mathematics-the-ultimate-book-for-beginners-and-pros-two-practice-tests/" product-list-class="bundle-products float-left" product-item-class="float-left" product-item-image-container-class="p-0 float-left" product-item-image-container-size="col-2" product-item-image-container-custom-style="" product-item-container-size="" product-item-add-to-cart-class="btn-accent btn-purchase-ajax" product-item-button-custom-url="{url}/?ajax-add-to-cart={id}" product-item-button-custom-url-if-not-salable="{productUrl} product-item-container-class="" product-item-element-order="image,title,purchase,price" product-item-title-size="" product-item-title-wrapper-size="col-10" product-item-title-tag="h3" product-item-title-class="mt-0" product-item-title-wrapper-class="float-left pr-0" product-item-price-size="" product-item-purchase-size="" product-item-purchase-wrapper-size="" product-item-price-wrapper-class="pr-0 float-left" product-item-price-wrapper-size="col-10" product-item-read-more-text="" product-item-add-to-cart-text="" product-item-add-to-cart-custom-attribute="title='Purchase this book with single click'" product-item-thumbnail-size="290-380" show-details="false" show-excerpt="false" paginate="false" lazy-load="true"]
Challenge:
The price of two pounds of apple is $2.55 less than the price of the same apple. What is the price of 4 pounds of apple with the same rate?
A- $2.55
B- $2.85
C- $3.00
D- $3.20
E- $3.40
The Absolute Best Book to Challenge Your Smart Student!
The correct answer is E.
Let A be the price of the apple. Therefore:
2A = 5A – 2.55 →3A = 2.55 → A = 0.85
The price of 4 pounds of apple is:
4 × 0.85 = 3.4The Absolute Best Books to Ace Algebra
Original price was: $29.99.$16.99Current price is: $16.99.
Related to This Article
More math articles
- Best Math Websites for Students
- Frequency Charts: How to Understanding Trends
- Is Arbitrage Betting Legal in Australia?
- How to Find Complementary, Supplementary, Vertical, Adjacent, and Congruent Angles?
- 10 Most Common 4th Grade MEAP Math Questions
- Subtraction of Amounts of Money
- How tо Buу thе Right Lарtор: A Stер-bу-Stер Guide
- How to Use a Venn Diagram to Classify Rational Numbers?
- The Best Standingff Desks for Online Teachersf
- The Ultimate 6th Grade NJSLA Math Course (+FREE Worksheets)

















What people say about "Algebra Puzzle – Challenge 41 - Effortless Math: We Help Students Learn to LOVE Mathematics"?
No one replied yet.