Algebra Puzzle – Challenge 41
Who can solve this math puzzle? This critical thinking challenge is for those who want to improve their critical thinking skills.

Challenge:
The price of two pounds of apple is $2.55 less than the price of the same apple. What is the price of 4 pounds of apple with the same rate?
A- $2.55
B- $2.85
C- $3.00
D- $3.20
E- $3.40
The Absolute Best Book to challenge your Smart Student!

The correct answer is E.
Let A be the price of the apple. Therefore:
2A = 5A – 2.55 →3A = 2.55 → A = 0.85
The price of 4 pounds of apple is:
4 × 0.85 = 3.4
Related to This Article
More math articles
- FREE 6th Grade Common Core Math Practice Test
- 8th Grade NYSE Math Worksheets: FREE & Printable
- Coordinate Planes as Maps
- GED Math Study guide: 11 Steps to pass GED Test in 2022!
- 6th Grade Common Core Math FREE Sample Practice Questions
- How to Solve Word Problems Involving Multiplying Mixed Numbers
- How to Compare Decimals? (+FREE Worksheet!)
- Using Vertical and Horizontal Number Lines to Represent Integers
- 4th Grade M-STEP Math Worksheets: FREE & Printable
- Area of a Triangle
What people say about "Algebra Puzzle - Challenge 41"?
No one replied yet.