Algebra Puzzle – Challenge 41

Who can solve this math puzzle? This critical thinking challenge is for those who want to improve their critical thinking skills.

Algebra Puzzle – Challenge 41

Challenge:

The price of two pounds of apple is $2.55 less than the price of the same apple. What is the price of 4 pounds of apple with the same rate?

A- $2.55

B- $2.85

C- $3.00

D- $3.20

E- $3.40

The Absolute Best Book to challenge your Smart Student!

$11.99
Satisfied 123 Students

The correct answer is E.

Let A be the price of the apple. Therefore:
2A = 5A – 2.55 →3A =  2.55 → A = 0.85
The price of 4 pounds of apple is:
4 × 0.85 = 3.4

What people say about "Algebra Puzzle - Challenge 41"?

No one replied yet.

Leave a Reply

X
30% OFF

Limited time only!

Save Over 30%

Take It Now!

SAVE $5

It was $16.99 now it is $11.99

Math and Critical Thinking Challenges: For the Middle and High School Student