Algebra Puzzle – Challenge 41

Algebra Puzzle – Challenge 41

Who can solve this math puzzle? This critical thinking challenge is for those who want to improve their critical thinking skills.

Challenge:

The price of two pounds of apple is $2.55 less than the price of the same apple. What is the price of 4 pounds of apple with the same rate?

A- $2.55

B- $2.85

C- $3.00

D- $3.20

E- $3.40

The Absolute Best Book to challenge your Smart Student!

The correct answer is E.

Let A be the price of the apple. Therefore:
2A = 5A – 2.55 →3A =  2.55 → A = 0.85
The price of 4 pounds of apple is:
4 × 0.85 = 3.4

Related to "Algebra Puzzle – Challenge 41"

Other Topics Puzzle – Challenge 100
Other Topics Puzzle – Challenge 100
Other Topics Puzzle – Challenge 99
Other Topics Puzzle – Challenge 99
Other Topics Puzzle – Challenge 98
Other Topics Puzzle – Challenge 98
Other Topics Puzzle – Challenge 97
Other Topics Puzzle – Challenge 97
Other Topics Puzzle – Challenge 96
Other Topics Puzzle – Challenge 96
Other Topics Puzzle – Challenge 95
Other Topics Puzzle – Challenge 95
Other Topics Puzzle – Challenge 94
Other Topics Puzzle – Challenge 94
Intelligent Math Puzzle – Challenge 93
Intelligent Math Puzzle – Challenge 93
Intelligent Math Puzzle – Challenge 92
Intelligent Math Puzzle – Challenge 92
Intelligent Math Puzzle – Challenge 91
Intelligent Math Puzzle – Challenge 91

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *