Full-Length SSAT Middle Level Practice Test-Answers and Explanations

Full-Length SSAT Middle Level Practice Test-Answers and Explanations

Did you take the SSAT Middle Level Math Practice Test? If so, then it’s time to review your results to see where you went wrong and what areas you need to improve.

SSAT Middle Level Mathematical Reasoning Practice Test Answers and Explanations

1- Choice C is correct
If \(\frac{5x}{3}=15\), then \(5x=45→x=9, \frac{3x}{2}=\frac{3×9}{2}=\frac{27}{2}=13.5\)

2- Choice E is correct
\(0.3×5=1.5\), all options provided are equal to 1.5 except option E. \(0.15×1=0.15\)

3- Choice C is correct
Sara has N books. Mary has 7 more books than Sara. Then, Mary has N\(+7\) books. If Mary gives Sara 3 books, Mary will have: N\(+7-3=\)N\(+4\)

4- Choice A is correct
If 25 percent of a number is 45, then the number is: \(25\%\) of \(x=45→0.25=45→x=\frac{45}{0.25}=180\), 15 percent of 180 is: \(15\%\) f \(180=\frac{15}{100}×180=27\)

5- Choice D is correct
\(x=45+95=140\)

6- Choice B is correct
The diagonal of the square is 8. Let x be the side.
Use Pythagorean Theorem: \(a^2 + b^2 = c^2\)
\(x^2 + x^2 = 82 ⇒ 2x^2 = 82 ⇒ 2x^2 = 64 ⇒x^2 = 32 ⇒x= \sqrt{32}\)
The area of the square is: \(\sqrt{32} × \sqrt{32} = 32\)

7- Choice C is correct
The sum of supplement angles is 180.
Let \(x\) be that angle. Therefore, \(x + 5x = 180 \)
\(6x = 180\), divide both sides by \(6: x = 30\)

8- Choice D is correct
Use the formula for Percent of Change, \(\frac{New Value-Old Value}{Old Value} × 100 \%\)
\(\frac{30-50}{50} × 100 \% = –40 \% \)(negative sign here means that the new price is less than old price)

9- Choice D is correct
\(\frac{1}{3}\) of 27 is 9. Let’s review the options provided:
A. \(0.2×9=1.8 \)
B. \(0.5×4=2 \)
C. \(0.8×7=5.6 \)
D. \(0.5×17=8.5 \)
E. \(0.5×24=12\)

10- Choice D is correct
Simplify and solve for \(x\) in the equation. \(3(x −1) = 2(x + 3) + 15 → 3x − 3 = 2x + 6 + 15 \)
\(3x − 3 = 2x + 21\), Subtract \(2x\) from both sides: \(3x – 3 – 2x = 21\), Add 3 to both sides: \(x = 24\)

11- Choice A is correct
If the score of Mia was 80, therefore the score of Ava is 40. Since, the score of Emma was half as that of Ava, therefore, the score of Emma is 20.

12- Choice D is correct
Let \(x\) be the number. Write the equation and solve for \(x\).
\(\frac{2}{5} ×20= \frac{1}{3} . x ⇒ \frac{2×20}{5}= \frac{1x}{3}\) , use cross multiplication to solve for \(x\).
\(3×40=x×5 ⇒120=5x ⇒ x=24\)

13- Choice E is correct
Let \(x\) be the number. Then: \(2x+4=24\)
Solve for \(x: 2x+4=24→2x=24-4=20→x=20÷2=10\)

14- Choice C is correct
The perimeter of the trapezoid is 38.
Therefore, the missing side (height) is \(= 38 – 12 – 9 – 7 = 10 \)
Area of the trapezoid: A \(= \frac{1}{2} h (b_1 + b_2) = \frac{1}{2} (10) (9 + 7) = 80\)

15- Choice B is correct
Let \(x\) be the number. Write the equation and solve for \(x. (15 – x) ÷ x = 4 \)
Multiply both sides by \(x. (15 – x) = 4x\), then add \(x\) both sides. \(15 = 5x,\)
now divide both sides by \(5. x = 3\)

16- Choice A is correct
Let \(x\) be one-kilogram orange cost, then:
\(5x+(3×3.2)=34.6→5x+9.6=34.6→5x=34.6-9.6→5x=25→x=\frac{25}{5}=$5\)

17- Choice B is correct
average \(= \frac{sum of terms}{number of terms}\)
The sum of the weight of all girls is: \(27 × 50 = 1,350\) kg
The sum of the weight of all boys is: \(23 × 65 = 1,495\) kg
The sum of the weight of all students is: \(1,350 + 1,495 = 2,845\) kg
Average\( = \frac{2845}{50} = 56.9\)

18- Choice C is correct
Solve for \(x\) in the equation.
\(5(x-3)=45→5x-15=45→5x=45+15=60→x=60÷5=12\)

19- Choice C is correct
Four years ago, Amy was five times as old as Mike. Mike is 12 years now. Therefore, 4 years ago Mike was 8 years. Four years ago, Amy was: A\(=5×8=40\) ,
Now Amy is 44 years old: \(40 + 4 = 44\)

20- Choice C is correct
The red box is \(30\%\) greater than the blue box. Let \(x\) be the capacity of the blue box. Then:
\(x+30\%\) of \(x=26→1.3x=26→x=\frac{26}{1.3}=20\)

The Absolute Best Book to Ace the SSAT Middle Level Math Test

21- Choice D is correct
In a group of 5 books, the average number of pages is 55. Therefore, the sum of pages in all 5 books is \((5 × 55 =) 275\). Mary adds a book with 31 pages to the group. Then, the sum of pages in all 6 books is \((5 × 55 + 31) = 306\). The new average number of pages per book is: \(\frac{306}{6}=51\)

22- Choice A is correct
Choices A, C, D, and E are incorrect because \(60\%\) of each of the numbers is a non-whole number.
A. \(25 , 60\%\) of \(25 = 0.60×25=15\)
B. \(32 , 60\%\) of \(32=0.60×32=19.2 \)
C. \(38 , 60\%\) of\( 38=0.60×38=22.8 \)
D. \(41 , 60\% \)of\( 41=0.60×41=24.6 \)
E. \(48 , 60\%\) of \(48=0.60×48=28.8\)

23- Choice A is correct
\(\frac{1}{3}×36=\frac{36}{3}=12\)

24- Choice B is correct
Only option B is correct. \(\frac{5}{2}=2.5→2.5>1.8\)

25- Choice C is correct
One lite=1000 cm\(^3\)→ 8 liters=8,000 cm\(^3\)
\(8,000=20×8×\)h→h\(=\frac{8000}{160}=50\) cm

26- Choice C is correct. 
Four people can paint 5 houses in 8 days. It means that for painting 10 houses in 8 days we need 8 people. To paint 10 houses in 4 days, 16 people are needed.

27- Choice A is correct
From the options provided, only A (\(\frac{1}{4}\)) is less than \(\frac{1}{3}\)

28- Choice B is correct
Amy earns $40.25 per hour now. $40.25 per hour is 15 percent more than her previous rate. Let \(x\) be her rate before her raise. Then: \(x+0.15x=40.25→1.15x=40.25→x=\frac{40.25}{1.15}=35\)
John earns $34.5 per hour now. $34.5 per hour is 15 percent more than his previous rate. Let \(x\) be John’s rate before his raise. Then: \(x+0.15x=34.5→1.15x=34.5→x=\frac{34.5}{1.15}=30 \)
Amy earned $5.00 more per hour than John before their raises.

29- Choice D is correct
\($12×9=$108 \), Petrol use: \(9×2=18\) liters, Petrol cost:
\(18×$1.5=$27\)
Money earned: \($108-$27=$81\)

30- Choice B is correct
The width of a rectangle is \(3x\) and its length is \(5x\). Therefore, the perimeter of the rectangle is \(16x\). Perimeter of a rectangle=2(width\(+\)length)\(=2(3x+5x)=2(8x)=16x \)
The perimeter of the rectangle is 64. Then: \(16x=64→x=4\)

31- Choice B is correct.   
The length of the rectangle is 16. Then, its width is \(4. 16 ÷ 4 = 4\)
Perimeter of a rectangle\(=2×\)width\(+2×\)length\(=2×4+2×16=8+32=40\)

32- Choice C is correct
\(α=180^\circ-135^\circ=45^\circ \)
The sum of all angles in a triangle is 180 degrees. Then:
\(x+α+60=180^\circ→x=180^\circ-45^\circ-60^\circ=75^\circ\)

33- Choice A is correct.
If \(x∎y=2x-y+3\), Then: \(3∎8=2(3)-8+3=6-8+3=1\)

34- Choice B is correct.   
\(N×(7-4)=15→N×3=15→N=5\)

35- Choice D is correct. 
\(30=x×5→x=30÷5=6 \)
\(x\) equals to 6. Let’s review the options provided:
A. \(4x-4→24-4=20, 30\) is not divisible by 20.
B. \(3x+8→3×6+8=26, 30\) is not divisible by 26.
C. \(6x+4→36+4=40, 30\) is not divisible by 40.
D. \(x×5→6×5=30, 30\) is divisible by 30.
E. \(x-10→6-10=-4, 30\) is not divisible by\( -4\).
The answer is D.

36- Choice B is correct
0.70 equals 35M. Then: 35M\(=0.70\)→M\(=\frac{0.70}{35}=0.02\)

37- Choice D is correct
\(z=2x-4\), then, \(3z=3(2x-4)=6x-12, 3z+7=6x-12+7=6x-5\)

38- Choice C is correct
The area of the floor is: 60 cm \(×\) 80 cm \(=\) 4800 cm
The number is tiles needed \(= 4800 ÷ 400 = 12\)

39- Choice E is correct
\(\frac{1}{16}=0.0625→C=5\)
\(\frac{1}{25}=0.04→D=4→C×D=5×4=20\)

40- Choice C is correct.   
\(3000-A+300=2100→3000-A=2100-300=1800→ -A=1800-3000=-1200 →A=1200\)

Best SSAT Middle Level Math Prep Resource for 2021

41- Choice C is correct
\(𝑥\) is the number of all sales profit and \(1.5\%\) of it is: \(1.5\%×x=0.015x\)
Employee’s revenue: \(0.015x+8,000\)

42- Choice A is correct
Number of biology book: 40, total number of books; \(40+55+65=160 \)
the ratio of the number of biology books to the total number of books is: \(\frac{40}{160}=\frac{1}{4}\)

43- Choice D is correct
Use cross product to solve for \(x. \frac{x}{x+7}=\frac{3}{4}→4×x=3×(x+7)→4x=3x+21→ x=21\)
\(x-16=21-16=5\)

44- Choice E is correct
Let \(x\) be all expenses, then \(\frac{24}{100} x=$768 →x=\frac{100×$768}{24}=$3200 \)
He spent for his rent: \(\frac{26}{100}×$3200=$832\)

45- Choice C is correct
let \(x\) be the number of gallons of water the container holds when it is full.
Then; \(\frac{3}{7} x=1.5→x=\frac{7×1.5}{3}=3.5\)

46- Choice B is correct
\(\frac{34.3}{100}=0.343\)

47- Choice C is correct
The angles on a straight line add up to 180 degrees. Then:
\(x+20+y+x+2y=180\), Then, \(2x+3y=180-20→2(25)+3y=160 →3y=160-50=110→y=36.67\)

48- Choice C is correct
\(3×\)M\(-4=- 2→3×\)M\(=-2+4=2→\)M\(=\frac{2}{3}\)

49- Choice D is correct.   
The ratio of lions to tigers is 7 to 4 at the zoo. Therefore, total number of lions and tigers must be divisible by \(11. 7+4=11 \)
From the numbers provided, only 44 is not divisible by 11.

50-Choice B is correct
If \(x\) is greater than 12, then \(\frac{1}{3}\) of \(x\) must be greater than: \(\frac{1}{3}×12=4\).

The Best Books to Ace the SSAT Middle Level Math Test

Related to "Full-Length SSAT Middle Level Practice Test-Answers and Explanations"

Overview of Middle-Level SSAT Mathematics Test
Overview of Middle-Level SSAT Mathematics Test
SSAT Math-Test Day Tips
SSAT Math-Test Day Tips
Top 10 SSAT Middle Level Prep Books (Our 2021 Favorite Picks)
Top 10 SSAT Middle Level Prep Books (Our 2021 Favorite Picks)
Full-Length SSAT Middle Level Math Practice Test
Full-Length SSAT Middle Level Math Practice Test
FREE SSAT Middle Level Math Practice Test
FREE SSAT Middle Level Math Practice Test
The Ultimate SSAT Middle Level Math Formula Cheat Sheet
The Ultimate SSAT Middle Level Math Formula Cheat Sheet
10 Most Common SSAT Middle Level Math Questions
10 Most Common SSAT Middle Level Math Questions
SSAT Middle Level Math FREE Sample Practice Questions
SSAT Middle Level Math FREE Sample Practice Questions
Top 10  SSAT Middle-Level Math Practice Questions
Top 10 SSAT Middle-Level Math Practice Questions
SSAT Middle Level Math Practice Test Questions
SSAT Middle Level Math Practice Test Questions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

23% OFF

Download Instantly

X

How Does It Work?

Find Books

1. Find eBooks

Locate the eBook you wish to purchase by searching for the test or title.

add to cart

2. Add to Cart

Add the eBook to your cart.

checkout

3. Checkout

Complete the quick and easy checkout process.

download

4. Download

Immediately receive the download link and get the eBook in PDF format.

Why Buy eBook From Effortlessmath?

Save money

Save up to 70% compared to print

Instantly download

Instantly download and access your eBook

help environment

Help save the environment

Access

Lifetime access to your eBook

Test titles

Over 2,000 Test Prep titles available

Customers

Over 80,000 happy customers

Star

Over 10,000 reviews with an average rating of 4.5 out of 5

Support

24/7 support

Anywhere

Anytime, Anywhere Access

Find Your Test

Schools, tutoring centers, instructors, and parents can purchase Effortless Math eBooks individually or in bulk with a credit card or PayPal. Find out more…