10 Most Common 3rd Grade IAR Math Questions

10 Most Common 3rd Grade IAR Math Questions

B. \(1:45 PM\)

C. \(1:15 PM\)

D. \(12:15 PM\)

6- Olivia has \(84\) pastilles. She wants to put them in boxes of \(4\) pastilles. How many boxes does she need?

A. \(20\)

B. \(21\)

C. \(24\)

D. \(28\)

7- A football team is buying new uniforms. Each uniform costs \($20\). The team wants to buy \(11\) uniforms.
Which equation represents a way to find the total cost of the uniforms?

A. \((20 × 10) + (1 × 11) = 200 + 11\)

B. \((20 × 10) + (10 × 1) = 200 + 10\)

C. \((20 × 10) + (20 × 1) = 200 + 20\)

D. \((11 × 10) + (10 × 20) = 110 + 200\)

8- There are \(92\) students from Lexington Elementary School at the library on Tuesday. The other \(54\) students in the school are practicing in the classroom. Which number sentence shows the total number of students in Riddle Elementary School?

A. \(92 + 54\)

B.\(92 -54\)

C. \(92 × 54\)

D. \(92 ÷54\)

9- Use the picture below to answer the question.

Which fraction shows the shaded part of this square?

A. \(\frac{92}{100}\)

B. \(\frac{92}{10}\)

C. \(\frac{90}{100}\)

D. \(\frac{8}{100}\)

10- Which number correctly completes the number sentence \(90 × 25 =\)?

Original price was: $114.99.Current price is: $54.99.

A. \(225\)

B. \(900\)

C. \(1,250\)

D. \(2,250\)

Best 3rd Grade IAR Math Prep Resource

Original price was: $29.99.Current price is: $16.99.

Answers:

1- C
\(3\) times of \(8\) rows of chairs with \(4\) chairs per day are: \(3 × 8 × 4\)

2- 42
\(3\) spaghetti with meatballs cost: \($3 × $8 = $24\)
\(3\) bowls of bean soup cost: \(3 × $6 = $18\)
\(3\) spaghetti with meatballs \(+ 3\) bowls of bean soup cost: \($24 + $ 18 = $42\)

3- C
\(1\) day: \(24\) hours so \(7\) days \(= 7 × 24 = 168\) hours

4- B
Three-digit odd numbers that have a \(6\) in the hundreds place and a \(3\) in the tens place is \(637\), \(632\) and \(636\) are even numbers.

5- A
Subtract hours: \(14– 1 = 13\)
Subtract the minutes: \(15 – 30 = -15\)
The minutes are less than \(0\), so:
• Add \(60\) to minutes ( \(-15 +60 =45\) minutes)
• Subtract \(1\) from hours \((13 – 1 =12)\)

6- B
Olivia wants to divide \(84\) pastilles into boxes of \(4\) pastilles, so \(84 ÷ 4 = 21\) is the number of boxes.

7- C
The football team should buy \(11\) uniforms that each uniform cost \($20\) so they should pay\((11×$20) $220\).
Therefore, choice C is the correct answer:
\((20 × 10) + (20 × 1) = 20(10+1) =20×11=220\)

8- A
Add \(92\) and \(54\) students to know the whole number of students.

9- A
The model for the fraction is divided into \(100\) equal parts. We shade \(92\) parts of these \(100\) parts that it’s equal to \(\frac{92}{100}\)

10- D
\(90 × 25 =2,250\)

Looking for the best resource to help you succeed on the 3rd Grade IAR Math test?

The Best Books to Ace the 3rd Grade IAR Math Test

Original price was: $29.99.Current price is: $16.99.

Related to This Article

What people say about "10 Most Common 3rd Grade IAR Math Questions - Effortless Math: We Help Students Learn to LOVE Mathematics"?

No one replied yet.

Leave a Reply

X
44% OFF

Limited time only!

Save Over 44%

Take It Now!

SAVE $13

It was $29.99 now it is $16.99

Common Core Mathematics Workbook For Grade 3: Step-By-Step Guide to Preparing for the Common Core Math Test 2019