Algebra Puzzle – Challenge 37
This is a great critical thinking challenge for those who enjoy teasing their brain and testing their logic.

Challenge:
Alice bought two books with \(\frac{2}{5}\) of her money and bought 4 pencils with \(\frac{2}{9}\) of her remaining money. If the price of each book was $15, what was the price of each pencil?
A- $1.00
B- $2.50
C- $4.00
D- $6.50
E- $8.00
The Absolute Best Book to Challenge Your Smart Student!

The correct answer is C.
Let x be the Alice’s money. Then: \(\frac{2}{5}x = $15 + $15 = $30
X = $75\)
After buying two books, Alice has $45. \(\frac{2}{9}\) of $45 is $10.
10 ÷ 4 = 2.5
The price of each pencil was $2.50The Absolute Best Books to Ace Algebra
Original price was: $29.99.$19.99Current price is: $19.99.Original price was: $29.99.$14.99Current price is: $14.99.Original price was: $29.99.$14.99Current price is: $14.99.Satisfied 1 StudentsOriginal price was: $24.99.$14.99Current price is: $14.99.Satisfied 92 StudentsOriginal price was: $24.99.$15.99Current price is: $15.99.Satisfied 125 Students
Related to This Article
More math articles
- 6th Grade Common Core Math FREE Sample Practice Questions
- Best Calculators for High School Algebra II
- The Ultimate 6th Grade DCAS Course (+FREE Worksheets)
- Best Books for Students Preparing for the SAT Math Test
- Rounding Rally: Simplifying Decimals to the Nearest Whole
- 7th Grade ACT Aspire Math Worksheets: FREE & Printable
- ISEE Upper-Level Math Worksheets: FREE & Printable
- Top 10 3rd Grade NYSE Math Practice Questions
- Top 10 Tips You MUST Know to Retake the AFOQT Math
- Full-Length ISEE Upper Level Math Practice Test
What people say about "Algebra Puzzle – Challenge 37 - Effortless Math: We Help Students Learn to LOVE Mathematics"?
No one replied yet.