Algebra Puzzle – Challenge 37
This is a great critical thinking challenge for those who enjoy teasing their brain and testing their logic.
[include_netrun_products_block from-products="product/ged-math-test-prep-in-30-days-complete-study-guide-and-test-tutor-for-ged-mathematics-the-ultimate-book-for-beginners-and-pros-two-practice-tests/" product-list-class="bundle-products float-left" product-item-class="float-left" product-item-image-container-class="p-0 float-left" product-item-image-container-size="col-2" product-item-image-container-custom-style="" product-item-container-size="" product-item-add-to-cart-class="btn-accent btn-purchase-ajax" product-item-button-custom-url="{url}/?ajax-add-to-cart={id}" product-item-button-custom-url-if-not-salable="{productUrl} product-item-container-class="" product-item-element-order="image,title,purchase,price" product-item-title-size="" product-item-title-wrapper-size="col-10" product-item-title-tag="h3" product-item-title-class="mt-0" product-item-title-wrapper-class="float-left pr-0" product-item-price-size="" product-item-purchase-size="" product-item-purchase-wrapper-size="" product-item-price-wrapper-class="pr-0 float-left" product-item-price-wrapper-size="col-10" product-item-read-more-text="" product-item-add-to-cart-text="" product-item-add-to-cart-custom-attribute="title='Purchase this book with single click'" product-item-thumbnail-size="290-380" show-details="false" show-excerpt="false" paginate="false" lazy-load="true"]
Challenge:
Alice bought two books with \(\frac{2}{5}\) of her money and bought 4 pencils with \(\frac{2}{9}\) of her remaining money. If the price of each book was $15, what was the price of each pencil?
A- $1.00
B- $2.50
C- $4.00
D- $6.50
E- $8.00
The Absolute Best Book to Challenge Your Smart Student!
The correct answer is C.
Let x be the Alice’s money. Then: \(\frac{2}{5}x = $15 + $15 = $30
X = $75\)
After buying two books, Alice has $45. \(\frac{2}{9}\) of $45 is $10.
10 ÷ 4 = 2.5
The price of each pencil was $2.50The Absolute Best Books to Ace Algebra
Original price was: $29.99.$16.99Current price is: $16.99.
Related to This Article
More math articles
- The Ultimate NDSA Algebra 1 Course (+FREE Worksheets)
- How to graph Scatter Plots? (+FREE Worksheet!)
- Trigonometric Integrals: A Thorough Guide On Everything You Need To Know
- How to Prepare for the SSAT Upper-Level Math Test?
- 10 Most Common 3rd Grade OST Math Questions
- 5th Grade GMAS Math Worksheets: FREE & Printable
- Top 5 Laptop Stands to Help You Teach Online
- Top 10 Tips to Create an ACCUPLACER Math Study Plan
- How to Graph Proportional Relationships and Find the Slope
- How to Add Three or More Fractions with Like Denominators

















What people say about "Algebra Puzzle – Challenge 37 - Effortless Math: We Help Students Learn to LOVE Mathematics"?
No one replied yet.