How to Find the Unit Price of a Product?
Unit price is the price per unit of the product that can be calculated for each product regardless of its packaging. In this guide, you learn more about how to find the unit price of a product. For additional educational resources, visit the U.S. Department of Education website.
[include_netrun_products_block from-products="product/6-ohio-ost-grade-3-math-practice-tests/" product-list-class="bundle-products float-left" product-item-class="float-left" product-item-image-container-class="p-0 float-left" product-item-image-container-size="col-2" product-item-image-container-custom-style="" product-item-container-size="" product-item-add-to-cart-class="btn-accent btn-purchase-ajax" product-item-button-custom-url="{url}/?ajax-add-to-cart={id}" product-item-button-custom-url-if-not-salable="{productUrl} product-item-container-class="" product-item-element-order="image,title,purchase,price" product-item-title-size="" product-item-title-wrapper-size="col-10" product-item-title-tag="h3" product-item-title-class="mt-0" product-item-title-wrapper-class="float-left pr-0" product-item-price-size="" product-item-purchase-size="" product-item-purchase-wrapper-size="" product-item-price-wrapper-class="pr-0 float-left" product-item-price-wrapper-size="col-10" product-item-read-more-text="" product-item-add-to-cart-text="" product-item-add-to-cart-custom-attribute="title='Purchase this book with single click'" product-item-thumbnail-size="290-380" show-details="false" show-excerpt="false" paginate="false" lazy-load="true"]
The unit price or “unit cost” is the cost per kilogram or other units of weight or volume of each commodity one wants to buy. For additional educational resources, visit the U.S. Department of Education website.
A step by step guide to finding the unit price of a product
When we talk about the unit price, what we are talking about is the “price per unit” of a product. To understand this, let us give a simple example. In a supermarket, the cost of \(20\) units of a product is \($360\). Here we have to find the price of one unit. Let’s use the unit price formula to find it. For additional educational resources, visit the U.S. Department of Education website.
\(\color{blue}{Unit\:Price=\:\frac{Total\:Price}{Number\:of\:units}}\) For additional educational resources, visit the U.S. Department of Education website.
The price of one product is \(360 ÷ 20=18\). So the unit price is \($18\). For additional educational resources, visit the U.S. Department of Education website.
Note: Comparing unit prices can be a good way to find the “best buy”. Of course, it does not tell you the quality of what you are buying, but it can help you make a decision. For additional educational resources, visit the U.S. Department of Education website.
Finding Unit Price of a Product – Example 1:
What is best?
- \(10\) pencils for \($4.00\), or
- \(6\) pencils for \($2.70\)?
Solution:
To solve, use the unit price formula: \(Unit\:Price=\:\frac{Total\:Price}{Number\:of\:units}\)
- \(\frac{$4.00}{10} = $0.40\) per pencil
- \(\frac{$2.70}{6} = $0.45\) per pencil
So the lowest unit price (and best deal) is \(10\) pencils for \($4.00\).
Exercises for Finding the Unit Price of a Product
- A cruise ship travels \(30\) miles in \(50\) minutes. How far does the ship travel per minute?
- What is best? \(2\) liters of milk at \($3.90\), or \(1.5\) liters of milk at \($2.85\)?
- John can complete \(280\) units of work in \(8\) days. How many units of work can he complete per day?
- \(\color{blue}{0.6\:\frac{mile}{minute}}\)
- \(\color{blue}{1.5\:liters\:at\:$2.85}\)
- \(\color{blue}{35\:\frac{units}{day}}\)
Related to This Article
More math articles
- How is the FTCE General Knowledge Test Scored?
- 5th Grade FSA Math Practice Test Questions
- 4th Grade SBAC Math Practice Test Questions
- How to Help Your 8th Grade Student Prepare for the New Hampshire NH SAS Math Test
- The Math Behind Horse Racing Strategies: Odds & Probabilities
- Number Properties Puzzle – Challenge 9
- Everything You Need to Know to Choose the Right Laptop
- How to Use Models to Place Decimal Numbers in Order
- Math Mastery: Effortless Math Learning
- Finding Area of Compound Figures
What people say about "How to Find the Unit Price of a Product? - Effortless Math: We Help Students Learn to LOVE Mathematics"?
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.

















marketing-calculator.net –
Can you devise an unconventional AFOQT Math Worksheet featuring real-world military scenarios, where the answers are hidden within the tactics or strategies required to solve them? This worksheet could challenge the test-taker’s ability to think creatively and apply mathematical concepts to complex problem-solving in a military context.