10 Most Common 3rd Grade FSA Math Questions

10 Most Common 3rd Grade FSA Math Questions

B. 1:45 PM

C. 1:15 PM

D. 12:15 PM

6- Olivia has 84 pastilles. She wants to put them in boxes of 4 pastilles. How many boxes does she need?

A. 20

B. 21

C. 24

D. 28

7- A football team is buying new uniforms. Each uniform costs $20. The team wants to buy 11 uniforms.
Which equation represents a way to find the total cost of the uniforms?

A. \((20 × 10) + (1 × 11) = 200 + 11\)

B. \((20 × 10) + (10 × 1) = 200 + 10\)

C. \((20 × 10) + (20 × 1) = 200 + 20\)

D. \((11 × 10) + (10 × 20) = 110 + 200\)

8- There are 92 students from Lexington Elementary School at the library on Tuesday. The other 54 students in the school are practicing in the classroom. Which number sentence shows the total number of students in Riddle Elementary School?

A. \(92 + 54\)

B.\(92 -54\)

C. \(92 × 54\)

D. \(92 ÷54\)

9- Use the picture below to answer the question.

Which fraction shows the shaded part of this square?

A. \(\frac{92}{100}\)

B. \(\frac{92}{10}\)

C. \(\frac{90}{100}\)

D. \(\frac{8}{100}\)

10- Which number correctly completes the number sentence \(90 × 25 =\)?

A. 225

B. 900

C. 1250

D. 2250

Best 3rd Grade FSA Math Workbook Resource for 2026

Original price was: $29.99.Current price is: $16.99.
Satisfied 195 Students

Answers:

1- C
3times of 8 rows of chairs with 4 chairs per day is: \(3 × 8 × 4\)

2- 42
3spaghetti with meatballs cost: \($3 × $8 = $24\)
3bowls of bean soup cost: \(3 × $6 = $18\)
3spaghetti with meatballs + 3bowls of bean soup cost: \($24 + $ 18 = $42\)

3- C
1 day: 24 hours so 7 days \(= 7 × 24 = 168\) hours

4- B
Three-digit odd numbers that have a 6 in the hundreds place and a 3 in the tens place is 637. 632 and 636 are even numbers.

5- A
Subtract hours: \(14– 1 = 13\)
Subtract the minutes: \(15 – 30 = – 15\)
The minutes are less than 0, so:
• Add 60 to minutes ( \(-15 +60 =45\) minutes)
• Subtract 1 from hours \((13 – 1 =12)\)

6- B
Olivia wants to divide 84 pastilles into boxes of 4 pastilles, so \(84 ÷ 4 = 21\) is the number of boxes.

7- C
The football team should buy 11 uniforms that each uniform cost $20 so they should pay\((11×$20) $220\).
Therefore, choice C is correct answer:
\((20 × 10) + (20 × 1) = 20(10+1) =20×11=220\)

8- A
Add 92 and 54 students to know the whole number of students.

9- A
the model for the fraction is divided into 100 equal parts. We shade 92 parts of these 100 parts that it’s equal to \(\frac{92}{100}\)

10- D
\(90 × 25 =2,250\)

Looking for the best resource to help you succeed on the 3rd Grade FSA Math test?

The Best Books to Ace the 3rd Grade FSA Math Test

Original price was: $29.99.Current price is: $16.99.
Satisfied 215 Students

Related to This Article

What people say about "10 Most Common 3rd Grade FSA Math Questions - Effortless Math: We Help Students Learn to LOVE Mathematics"?

No one replied yet.

Leave a Reply

X
44% OFF

Limited time only!

Save Over 44%

Take It Now!

SAVE $13

It was $29.99 now it is $16.99

Common Core Math Exercise Book for Grade 3: Student Workbook and Two Realistic Common Core Math Tests